Teksty kuratorskie

Sylvia Grassi - kurator sztuki

o obrazie OCZEKIWANIE , olej. kolaż na płótnie, 110x130. 2018 prezentowanym na Biennale Sztuki w Mediolanie w M. A. D. Gallery w 2018r. (Mediolan. Włochy)

 

Artystka po raz kolejny postawiła na pierwszym planie tego tematu, który jest jej bliski: kobietę i jej naturalną emocjonalną kruchość.

Postać kobiecą, zarysowaną za pomocą kilku cienistych linii, zostaje wstawiona do tego abstrakcyjnego krajobrazu, z płaskim tłem i szarym niebem: starożytnym portykiem z podłogą z lat 60-tych. Jasne linie i silne kolory tła nie rozpraszają uwagi obserwatora, pomagają skupić się na kobiecie na pierwszym planie: linie graficzne podkreślają prawie drżącą linię, na której definiowana jest figura. Wybór akwareli dla postaci kobiecej jest bardzo skuteczny, ponieważ pozwalają one na wyraźną definicję cieni, które całkowicie opisują nastrój, szczególnie na twarzy.
Kto jest głównym bohaterem w centrum uwagi? Kim ona jest?
Smutna, naga kobieta, spuszczone oczy i zagubione spojrzenie.
Jak sugeruje tytuł pracy, powinna ona czekać, ale czekając na co? Ktoś lub coś?

 

Nagość jej ciała najlepiej wyraża jej kruchość. Jej oczekiwanie wydaje się być tym, który bezradnie i bezczelnie czeka na odpowiedzi i pewniki. Tak jak wszyscy, zagubiła się w tysiącach myśli, które nieuchronnie sprawiają, że jest smutna, zmartwiona i oderwana od rzeczywistości: oboje wkraczamy w inny świat, może ten abstrakcyjny reprezentowany tu przez artystę.

Artystka tworzy następnie równoległą więź między postacią kobiety a kwiatkiem o wyhodowanym żółtym kwiecie, która wspina się i prawie wydaje się walczyć, by dostać się na szczyt: radość i światło rozkwitłej natury na tle melancholii i cienia zniechęcenia człowieka.